اعلام اموال نمایندگان مجلس به قوه قضائیه


کد خبر: 163 || تاریخ انتشار: 12 آبان 1398 10:16 || " تعداد بازدید :1464

رحیم زارع: در حال ثبت اطلاعاتم هستم/ اموال اطرافیان نماینده و دفترش هم باید رصد شود

بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی، دارایی رهبر، رئیس جمهور، وزیران و معاونان قبل و بعد از خدمت توسط رئیس قوه قضائیه و یک ماه بعد از اتمام مأموریت اموال باید اعلام شود.

همچنین بر اساس این قانون، مسؤولان باید تعهد بدهند که لیست اموال خود را اعلام کنند و این شرط تصدی‌هاست و به غیر از اصل ۱۴۴ قانون اساسی و فهرست مربوطه، ۲۴ عنوان و مسؤولیت شامل این قانون می‌شود که باید این متصدیان، اموال خود و خانواده شان را ثبت کنند.

در این فهرست، نمایندگان مجلس، اعضای مجمع تشخیص نظام و شورای نگهبان، تا رده مدیر کلی در سازمان‌ها قرار دارند و در واقع حدود ۲۵۰ هزار نفر شامل این قانون می‌شوند که باید اموال خود را لیست و اعلام کنند.

صورت دارایی‌ها، ۷ مورد شامل کلیه اموال غیرمنقول که شامل ملک و املاک است، حقوق دارای ارزش مالی، سرمایه‌گذاری‌ها و حق انتقال آنها، اوراق بهادر، موجودی حسابها در بانکها و صندوق ها، مطالبات، دیون و هرگونه منبع درآمدی مستمر از دیگر این موارد است.

اگر مسؤولان لیست اموال خود را اعلام نکنند یا اطلاعات ناقص باشد و کتمان کنند مشمول مجازات تعزیری درجه ۶ می‌شوند که محرومیت از حقوق اجتماعی است.

بنابراین به مدت یک ماه یعنی تا اول آبان ماه ۹۸ مسؤولان مهلت اعلام اموال خود را دارند و مسؤولانی که بعد از اجرای قانون یعنی بعد از ۲۹ آذر ۹۴ عهده دار مسؤولیت شده اند و دوره مسؤولیتشان تمام شده است نیز باید اموالشان را اعلام کنند.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی در خصوص اعلام اموال نمایندگان مجلس به قوه قضاییه گفت: در حال ثبت اطلاعاتم هستم

رحیم زارع با بیان اینکه اموال اطرافیان نماینده و دفترش هم باید رصد شود، افزود: اموال و دارایی نماینده مردم باید بصورت عموم منتشر شود.

 گفتنی است ۲۹۰ نماینده مجلس که هم اکنون به دلیل درگذشت ۲ نماینده و انتقال یکی دیگر به شورای نگهبان ۲۸۷ نفر هستند باید به عنوان بخشی از ۲۵۰ هزار مدیر و مسئول اموال و دارایی خود را در سامانه قوه قضائیه ثبت کنند.